تنها نیمی از کشورهای عضو یونسکو امکان آموزش ابتدایی را برای کودکان فراهم می کنند. دختران و اقلیتها بطور خاص در شرایط بدتری قرار دارند. در این گزارش نگاهی می اندازیم به گزارش تامل برانگیز یونسکو در زمینه “آموزش برای همه” که بتازگی منتشر شده است.

در کنفرانس جهانی آموزش که در سال ۲۰۰۰ در داکار برگزار شد، بیش از ۱۵۰ دولت اهداف شش گانه برنامه آموزش برای همه را پذیرفتند. طبق گزارش یونسکو که بتازگی منتشر شده است، پیشرفتهایی در این زمینه در برخی کشورها انجام شده است. با این حال، روند پیشبرد این اهداف در بسیاری از این کشورها بمرور متوقف شد.

http://static.euronews.com/articles/307887/606x340_307887.jpg?1434722887

گزارش یونسکو در حوزه «آموزش برای همه» تامل برانگیز است

پانزده سال از زمان آغاز برنامه یونسکو موسوم به «آموزش برای همه» می گذرد. در ابتدا بسیاری از کشورها تلاشهای زیادی برای ابراز تعهد خود به این برنامه انجام دادند، اما طبق گزارشی که اخیرا منتشر شده، اغلب این کشورها عملکرد ضعیفی داشته اند. تنها یک سوم کشورهای عضو یونسکو موفق شدند به اهداف شش گانه جهانی آموزش برای همه دست یابند.

آرون بِناووت مدیر برنامه نظارت بر پیشبرد این اهداف است. یورنیوز با وی گفتگوی کوتاهی انجام داده است. آقای بِناووت درباره این گزارش می گوید: «به نظرم، آنچه بیش از هر چیز در این گزارش که مایه شگفتی شد، این بود که برغم توجه ویژه ای که به تحصیلات ابتدایی همگانی می شود، و همچنین با وجود کمک مالی زیادی که به برخی از کشورهای فقیر برای دستیابی به آموزش همگانی شده است، همچنان ۵۸ میلیون کودک در سراسر دنیا از آموزش ابتدایی برخوردار نیستند. طی هشت سال پس از برگزاری کنفرانس جهانی آموزش در داکار، شاهد پیشرفتهای قابل توجهی بودیم اما از چند سال گذشته این پیشرفتها بسیار کم شده است. این را نمی توان به فال نیک گرفت.»

«در کدام کشورها شرایط واقعا بدتر شده است؟ در کجاها نتایج منفی بیشتر ما را شگفت زده می کند؟»

برنامه جهان دانش در جدیدترین قسمت خود به این سئوالات اشاره دارد:

دانلود کلیپ:

گزارش یونسکو، آموزش برای همه